Aktualności
Wakacje - martwy sezon w podróżowaniu (28.VIII.2011) _CMN_PDF_ALT Print _CMN_EMAIL_ALT
Written by Jacek Gabryś   

    Takich przerw w publikacjach nie było nigdy. Przyczyna? Wakacje. Żaden szanujący podróżnik nie ruszy w świat o tej porze. Powody? Bilety lotnicze są droższe, dach nad głową leci w górę, również za przyczyną huraganu Irene. W Argentynie zima, w Azji pora deszczowa, na Syberii komary, na Karaibach rzeczone huragany. W Afryce upał, choć w RPA zimno. Na śródziemnomorskich wybrzeżach tłumy, na Krupówkach korki, jak ktoś pokona już te na Zakopiance. W Dubaju 55 stopni, w Patagonii -20, więc po co nam to? Zawsze więc w lipcu i sierpniu rekomendujemy Kraków.

   Wyjątek zawsze można zrobić dla Chorwacji. Nasza letnia kolonia, rejestracji polskich jest więcej niż tych chorwackich, jest Marian z Podlasia, Krzysztof, mały przedsiębiorca spod Pcimia, jest nawet Karol "Familiada" Strasburger, którego co roku można spotkać pod lodziarnią na Korculi. Menu w restauracjach po polsku, po chorwacku każdy Polak też dobrze się wypowie, ale woli tego nie robić, słusznie zakładając, że polski każdy w tym pięknym, skalistym kraju rozumie. Będę jak Kasia Tusk na swoim blogu, która podsuwa młodym dziewczętom  absurdalne pomysły, które dość łatwo zrealizować jej jako córce premiera i powiem - "nie macie, czasu, pieniędzy, pomysłów - jedźcie w kierunku Chorwacji. Jak będę kłopoty, to zawsze jakiś Borowik podjedzie". 

    W okolice Dalmacji dojedziemy w 15 godzin, a korzystając z dobrodziejstw programu Miles&More, gdy mamy 30 tys. mil to nawet w 4. Innej formy opłacania biletów lotniczych do Chorwacji niezbyt polecam, to się po prostu nie opłaca, jak mówi reklama, ale nie pamiętam dokładnie czego. 

    Poniżej kilka zdjęć z 4 dniowego pobytu (więcej nie jest wskazane, to męczy), a  my powoli przygotowujemy się do desantu na Nepal.

Rab
 
Pag
 
Dalmacja
 
Vodice
 
Kornati Islands
 
Wielki port lotniczy w Splicie
 
Ciezkie zycie skraca zycie
 
Sielanka
 
17 schodów do raju
 
Z balkonu
 
Chorwacja
 
Split airport again

 
A może nie masz gdzie spać ? (9.VII.2011) _CMN_PDF_ALT Print _CMN_EMAIL_ALT
Written by Jacek Gabryś   

    Zawsze chęnie pomagamy młodym, przedsiębiorczym kobietom. A taką jest Natalia, która skończyła studia i zajęła się własnym biznesem. Pewnie kupiła wiele apartamentów w Krakowie, więc teraz chce je wynająć ;)

 
   Jeśli macie kogoś, kto do Krakowa przyjeżdża, to może skorzystacie z tej atrakcyjnej oferty!

 
Łotwa i Estonia - dokończenie (23.VI.2011) _CMN_PDF_ALT Print _CMN_EMAIL_ALT
Written by Jacek Gabryś   
 
 
    Przeżywszy gwałtowne i brutalne załamanie pogody w piątkową noc musieliśmy zrezygnować z uczestnictwa w tallińskim night life. Nadawalismy sie tylko na wybory miss mokrego podkoszulka, oczywiście z realnymi szansami na zwycięstwo. Skoro więc świt wstaliśmy o 9.30 i na naradzie zdecydowano, że nie wypożyczamy samochodu. To było tylko 35 euro, ale nas interesował zwrot w Rydze - to dodatkowe 120 euro! Pozostał więc Pekaes do Tartu, drugiej metropolii Estonii. Po drodze na dworzec krótka wizyta na stadionie Levadii i zapalenie świeczek za poległą tu 2 lata temu drużynę Wisły.
 
Levadia!
 
   Bilety do Tartu to koszt od 8 do 10 euro, autobusy odjeżdżają co pół godziny. W Estonii bezpłatny Internet dostępny jest wszędzie, więc mimo że na GMAILU występowaliśmy całą podróż on-line, to my naprawdę byliśmy w na wielkiej wyprawie... Po prostu tu nie da się uciec od Internetu. Był i w autobusie, gdzie Haju zaserwował nam Alfabet Mafii, o Baraninie, Słowiku, Wieprzowinie i Cielęcinie. Krajobraz Estonii to pola, lasy, pola, lasy, chata, pola, lasy. Mijamy zatłoczone lotnisko w Tallinie, gdzie zauważyliśmy dokładnie jeden samolot.
 
Tallin
 
   Dojeżdżamy do Tartu, bardzo ładna miejscowość, Town Hall, rzeczka, ryneczek, uniwersytet, słowem gdybym do Myślenic zawitał... Wywołujemy skandal, wyciągamy laptopy i okablowanie, bo trzeba naładować baterie, cały ten majdan idzie przez środek kawiarnii - kelnerka wywinęła orła, przeprasza nas, my ją, przewody zostają specjalnie oznaczone i zabudowane. Już Sołżenicyn pisał, że Estończycy to najbardziej przyjazna i uczciwa nacja ze wszystkich republik USSR i należy temu uwierzyć. Z ciekawostek - więzienie, siedziba estońskiej KGB i Soup Neighbourhood, gdzie ulice biorą nazwy od rodzajów zup. No i byłoby na tyle. Tartu zwiedzamy w godzinę, choć to najstarsze estońskie miasto i resztę czasu spędzamy w tradycyjnej bałkańskiej estońskiej knajpie. Stajemy przy drodze, bo przelotowo z St. Petersburga do Rygi będzie o 17.45 pędził autobus. Przyjeżdża o czasie, jak nierosyjski, kulturalni i piękni rosyjcy kierowcy, białe koszule, stewardzi, w środku nie leje się wódka. Spodziewaliśmy się KAMAZ'a na opałowym oleju, a tu znów na pokładzie Internet.
 
Tartu

    O 21.30 jesteśmy w Rydze. Po drodze biedniej, przaśnej, widać, że zbliżamy się do Litwy i Polski. W Rydze mieszka połowa Łotyszy, jak mówi przewodnik to największe skupisko na świecie German Art Nouveau, najlepszy night life w Europie, ale ja takim sformułowaniom przestałem już wierzyć. Z tego co czytam miastem od zawsze zawiadywali Niemcy, ale na koniec coś się w nich załamało i zbombardowali go w latach 40tych poprzedniego stulecia. Przez środek płynie Daugava, szeroka jak 3 Wisły nie przymierzając, my kwaterujemy się na jednym z brzegów. W hotelu odbywa się studniówka, ale nas nie wpuszczają. Może dekadę temu.... Ruszamy w miasto, starówka przepiękna, kilka ryneczków, na których odbywają się koncerty muzyki poważnej i niepoważnej. Wszystko otoczone średnowiecznymi murami albo ich pozostałościami. Jest kilka grup wieczorów kawalerskich z Wielkiej Brytanii, czujemy się swojsko. Ceny - od 10 zł. Krążymy po mieście, trafiamy do Havana Club, to jakiś znak, bo w podobnym miejscu skończyliśmy w Bratysławie. Pora bookować bilety na Kubę. Łotewski band też przyzwoity, ale my, dziadki, kończymy o 1.15. Wracajać do domu zostajemy zaczepieni przez grupę angielsko-łotewskich turystek, które zwracają się do nas słowami "miau, miau"... Nie wiem zupełnie o co chodzi, ale o coś bardzo złego napewno. Rano zwiedzanie miasta przy świetle i ruszamy autobusem numer 22 w kierunku lotniska. Piękne radzieckie blokowiska i jesteśmy na tym kameralnym obiekcie. Zawitać tu każdy może, bo Air Baltic potrafi dać dobrą promocję, a miasto jest piękne i interesujące.
 
Ryga

    Tak kończy się pasjonująca 3 dniowa wyprawa przez Estonię i Łotwę, dziękujemy, bez odbioru.

 
18.VI.2011 - Tallin _CMN_PDF_ALT Print _CMN_EMAIL_ALT
Written by Jacek Gabryś   
    Wczoraj, po 2,5-dniowym tygodniu pracy rozpoczęliśmy krótką operację Północne Republiki Bałtyckie 2011. Typowa wycieczka żeby zaliczyć, zobaczyć i się nie namęczyć. Promów do Tallina z Helsinek pływa więcej niż Szwagropolów do Zakopanego. Na Zatoce Fińskiej tworzą się korki, my wybieramy ofertę Eckero Line, której prom wprawdzie płynie około 3 godzin, ale kosztuje o kilkanaście euro mniej, niż odpływający w tym samym czasie Tallink (2h). Płacimy 20 euro, nasza godzina nie jest wczoraj warta więcej niż jeden złoty.

     Na promie pustki, przy stoliku obok czas spędza grupa polskich kierowców tirów, wiemy, gdzie stoją najlepsze tirówki, że ten ku.. to ch.., a on jego pie.. $%&*@, a kierowców samochodów osobowych trzeba %^&#. To nie na nasze łagodne dusze. Haju gubi portfel, ale przypadek trafia, że wpadam na niego ja, a nie wspomniani powyżej.
 
 Tallin

    Dopływamy, jest 00.45. Port w Tallinie przytulony jest do Starego Miasta, coś na kształt przystanii pod Wawelem w Krakowie. Idziemy do Park Inn'a, darmowy nocleg to pochodna dobrego rozeznania w programach lojalnościowych i promocjach Expedii. Jest przyzwoicie jasno, po drodze mijamy imprezę w pianie, ale nie dajemy się skusić. Może 5-6 lat temu, ale nie dziś, kiedy cenimy sobie bardziej telewizor i sen.
 
Tallin

     Rano zapoznajemy się z tym fińskim województwem na ziemiach radzieckich. Szwedzkie banki, norweskie helpdeski i Old Town, to krótka charakterystyka tego 400-tysięcznego miasta. Stare Miasto bardzo przyjemne, ale na nie więcej niż 2 h zwiedzania. Sandomierz nie przymierzając, brakuje tylko Ojca Mateusza vide Artura Żmijewskiego i jego roweru. Zbudowane, jak mówi Internet, przez German tribes, między XV i XVII wiekiem, w nienaruszonym stanie stoi do dziś, pełne knajpek, ambasad i innego blichtru. 2 km fortyfikacji, 26 baszt, tylko sama historia Estonii nie przedstawia jakiejś wielkiej wartości, zdobyła niepodległość w 1918, straciła w 1940, odzyskała z powrotem w 1991... Szalone 42 lata istnienia Estonii!

    Robimy spacer do Pirity, nadmorskiej dzielnicy, ale z drugiej strony wszystkie tu leży nad morzem... Po drodze mijamy na szczęście znaki, które mówią nam o przeszłości tego rejonu. Betonowe pomniki Armii Radzieckiej, kilka dziurawych dróg. To nie jest jeszcze Skandynawia zepsuta dobrobytem i socjalizmem. Konsumpcja w porcie, Russian soup, ceny pomiędzy Polską i Skandynawią, jeden będzie narzekał, inny powie, że tanio. Obiad w lokalu od 7-10 euro, piwo od 2,5 do 3,5 euro, jak kogoś obchodzą ceny w estońskich koronach, to są, trwa okres przejściowy, bo euro jest tu świeżakiem. Od początku roku tu rezyduje.

   Geriatyczna atmosfera miasta nie psuje jednak naszych dobrych nastrojów, Tallin to przyjemna mieścina, choć nie na 3-tygodniowy pobyt. Śledzimy ofertę całej Estonii, nie predstawia się imponująco:

- Tallin
- Park Lahemma - jezioro i rzeki, jest bagno
- Narwa - średniowieczna twierdza nad rzeką, za blisko granicy z USSR - odpada więc dla nas
- Rakvere - romantyczny zamek, do przemyślenia
- Tartu - zwane hucznie Atenami Północy, im bardziej imponująca nazwa, tym większe zazwyczaj rozczarowanie
- Jezioro Pejpus - vide Jezioro Rożnowskie
- 5 wiatraków
- zamek biskupa w Kuressaare

    Decyzje jury podejmie jutro, kiedy się obudzi i poinformuje o tym należne organy.


 
Helsinki łajbami stoją (2.VI.2011) _CMN_PDF_ALT Print _CMN_EMAIL_ALT
Written by Jacek Gabryś   

   Po 9 miesiącach zimy przychodzi taki czas, że w Helsinkach panuje przez chwilę upał (22 stopnie), na ulice wylegają powabne blondynki, a dzicy Finowie wystawiają swoje łodzie na "dwór". Helsinki stają się wtedy bardzo przyzwoitym miastem.


 


 
Byznesowy trip Szymona do Chin (14.V.2011) _CMN_PDF_ALT Print _CMN_EMAIL_ALT
Written by Jacek Gabryś   

    Z uśmiechem na ustach Szymon P. ruszył w kwietniu przekazywać swoją pracę Chińczykom. Robi nas tak coraz więcej. Choć jak przekonywał mnie wczoraj, Chińczycy zarabiają tam tak samo jak my, więc wielkiego odpływu z Polski nie przewiduje. A jaką siłę nabywczą mają!... byle inżynier ma 120 metrowy apartament z widokiem na wielką wodę... normalnie szacun... Zapraszam na kilka zdjęć z Hongkongu, Huangzhou i chyba Szanghaju.

 
China

 


 
Pożegna Was Ceaucescu (5.V.2011) _CMN_PDF_ALT Print _CMN_EMAIL_ALT
Written by Jacek Gabryś   
 
Na zakończenie relacji i zdjecia zapraszam TUTAJ. A tak kończą przywódcy jak się lud zdenerwuje.
 

 
Rumunia (01.V.2011) _CMN_PDF_ALT Print _CMN_EMAIL_ALT
Written by Jacek Gabryś   
    W dziale Wyprawy -> Rumunia relacja....
 

 
Rumuny ! (25.IV.2011) _CMN_PDF_ALT Print _CMN_EMAIL_ALT
Written by Jacek Gabryś   

    Były wielkie plany, padały wielkie nazwy, miała być Sri Lanka albo Jamajka. A kończymy kiepsko, bo wylansować się na Rumunii nie uda. Chyba, że obrócimy to w chęć nadawania nowych trendów krakowskiej bohemie, znudzonej majowymi wyjazdami na lodowiec i wakacjami w Tajlandii. Ale do rzeczy, na Rumunię przeznaczamy 7 dni razem z podróżą. Podróżujemy niezawodnym Fordem Focusem, który udowodnił, że nawet bez turbiny pojedzie. Sztuk 4 - trzech śmiałków i jedna kobieta. Spodziewamy sie oczywiście słynnych rumuńskich żebraków, bo przecież każdy Polak wie, że wszyscy Rumunii zarabiają czapką. Nie ma tam dróg, po ulicach pałętają się wściekłe psy, co akurat jest prawdą, a na każdym rogu można zagrać w słynne "3 karty". Jedzenie trzeba zabrać z Polski. Plan jest prosty - wjechać, nie dac sie orżnąć przez tydzień i wyjechać ;) A konkretnie:

Rumunia

Wtorek wieczorem - wyjazd 22.00

Tut tut tut tut...

Środa

godz. 12.00 Sigishoara - drzemka, przywitanie z Rumunią, zwiedzanie miasta, nocleg, kolacja, a żeby było kulturalnie to najpierw kolacja, a potem nocleg.
 
Czwartek

dokończenie Sigishoary + przejazd w kierunky Braszowa i Transylwanii, zamki Bran i Peles, wybranie plewu spośród ziarna, czyli połapanie się, czy jesteśmy w prawdziwym zamku Draculi, czy w tym podrobionym.

Piątek

dokończenie kilku zamków w okolicy i monastyry Sambata de Sus, spacerek po górach, przejazd jakąś drogą, gdzie Top Gear kręcili, przejazd do Bukaresztu, night life, nocleg w Bukareszczie w zaprzyjaźnionym pięciogwiazdkowcu

Sobota

zwiedzanie do oporu Bukaresztu, wyjazd nad morze, jak buk da to i dojazd nad morze.

Niedziela 
 
wybrzeże chillout, rybka, przejazd wieczorem w kierunku Delty Dunaju.

Poniedziałek
 
Delta Dunaju od rana + przejazd w kierunku zachodniej granicy Rumunii, nocleg w Oradea albo Sibu, stolicy kultury europejskiej, generalnie jechanie plus zwiedzanie, tam gdzie sie spodoba to zatrzymywanie.

Wtorek
 
wyjazd rano wcześnie czyli 9.00 (700 km), popas na Słowacji

Wtorek wieczór
 
dojazd do Krakowa

Środa rano

lenie na wolnym, a Pan Jacek o 6.50 leci na Helsinki


 
Kilka (292) zdjęć z Indii (31.III.2011) _CMN_PDF_ALT Print _CMN_EMAIL_ALT
Written by Jacek Gabryś   

    Zapraszam na 292 zdjęcia Dominika z pięknych, czystych, ukochanych przez Łukasza Indii. Wyjazd odbył się w styczniu i jak to zwykle w Indiach, wszystko odbyło się na czas, było załatwione zgodnie z planem i nie napotkano żadnych przeszkód. Nie było naciągaczy, w Indiach nie ma slamsów, a pociągi odjeżdżają zawsze na czas. A jak było naprawdę wie tylko ten, który z Hindusami miał okazję. Ale to urok Indii i prędzej czy póżniej i mnie tam zobaczą.

 
Indie

 
<< Start < Prev 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Next > End >>

Results 101 - 110 of 243

Gościmy

We have 1 guest online

Szukaj

Kantor BitcoinTRIPS AND TRICKS

Trips and tricks


Karaiby - ranking


Świat - ranking


Zostań fanem na Facebook'u!

Kliknij aby zostać fanem!

bitcoin

JESTEŚMY SŁAWNI!

Artykuł w Dzienniku Polskim

Artykuł w Dzienniku Polskim


----------------------

PRODUKCJE FILMOWE


Filipiny 2009

Australia 2006

© 2017 Globtroteria.pl
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.