Aktualności arrow Aktualności arrow Nowy Jork i Waszyngton (5.XII.2016)
Nowy Jork i Waszyngton (5.XII.2016) _CMN_PDF_ALT Print _CMN_EMAIL_ALT
Written by Jacek Gabryś   
Monday, 05 December 2016

    Kiedy pierwszy raz lądujesz na Manhattanie, wydaje Ci się, że wcześniej mieszkałeś już tutaj co najmniej 20 lat. Żółte taksówki, staw w Central Parku, mosty nad East River, wyprowadzający psy na etacie, budki z hot-dogami, wszystko to jest elementem każdego szanującego się filmu i serialu z NYC, z osławionym "Kevin sam w Nowym Jorku" na czele.

 

   Każdy z nas jest w jakimś tam stopniu Nowojorczykiem i każdemu z nas grozi, kiedy Nowy Jork opuszcza, że odczuć może coś na kształt osobistego dramatu, które to uczucie postuluję zapisać gdzieś w encyklopedii chorób, jeśli taka istnieje. Bo Nowy Jork jest tylko jeden i bez specjalnej obawy dzierży palmę pierwszeństwa, pozostawiając za sobą w tyle pospolity Londyn, Paryż czy Tokio, nie wspominając o Dubaju wcale!
 
 

   Ceny są bardzo wysokie, w zasadzie polskie, tylko, że w dolarach, który to praktycznie sięga 4 i pół złotego. Jeśli już uda znaleźć sobie coś przyzwoitego do spania, będzie to na 100% klitką i będzie prawie na pewno poza wyspą, kupioną przez Holendrów za równowartość 24 USD. Ale to nie ma tylko samych złych stron, Manhattan mimo całego szeregu zalet, może przytłoczyć tempem, gwarem, hałasem.  Brooklyn też ma swój urok, Queens już trochę mniejszy, ale i to pewnie się nie długo zmieni, a New Jersey ciężki do pokonaniaa widok na słynną plątaninę wieżowców.
 

   O Nowym Jorku wszystko już napisano i powiedziano, ustalmy sobie więc tylko kilka najważniejszych wskazówek, które potraktujcie jak wartościowe porady:

- kupić tygodniową kartę na metro za 31 dolarów; 
 
- dobrze zorientować się, gdzie się zamieszka i w zależności od tego wybrać albo Newark albo JFK albo La Guardia na miejsce do lądowania;
 
- pogrzebać w terminarzach wydarzeń sportowych, Nowy Jork to nie tylko New York Knicks i New York Rangers, ale także Brooklyn Nets czy New York Islanders, o czym wychowani w czasach Jordana mogą nie wiedzieć; Amerykanie są mistrzami w show biznesie i choc biletów nie powinno zabraknąć, to jednak wcześniej warto zaklepać co lepsze i tańsze miejsca;
 
- zainstalować TodayTix, dzięki której będzie można kupić bilet na Broadway może wciąż nie w najniższej, ale już jednak w atrakcyjniejszej niż 150 USD cenie;
 
- zapoznać się z moim poniższym rankingiem i w zależności od tego podrasować swój plan wyjazdu. Na poniższe atrakcje powinnien wystarczyć tydzień:

No.1
- Times Square i Broadway
- Central Park
- American Museum of Natural History
- Metropolitan Museum of Art
- lodowisko pod Rockefeller Plaza
- widok z Empire State Building
- High Line i Chelsea Market
- Fat Cat i inne kluby jazzowe na Green Village
- Brooklyn Bridge i widok na niego z Manhattan Bridge

No.2
- kolejka linowa na Roosevelt Island
- dworzec Grand Central
- Chrysler Building
- budynek żelasko - Flatiron
- prom na Staten Island z widokiem na Statuę Wolności
- Flashing Meadows


No.3
- Uniwersytet Colombia
- Carnegie Hall
- New York Public Library
- katedra Św.Patryka
- ChinaTown i Little Italy
- One Trade Center i pozostałości po World Trade Center
- Wall Street
- polska dzielnica - Greenpoint
- Ellis Island
- Prospect Park
- Madisson Square Garden

No.4
- Harlem
- siedziba ONZ
- Battery Park
- Indian Museum
- Brooklyn Museum
- New York Yankee Stadium

   I nie bójmy się planu wyjazdu ustalić posiłkując się tymi punktami, bo Jacek G wiec, co w świecie nadmiaru atrakcji naprawdę wartościowe i dobre!
 
 
 
   Waszyngton to zupełnie inna historia, kompletnie inne miasto niż Nowy Jork. Bardziej wszerz niż wzwyż, upolitycznione, wieczorem puste, monumentalne, pełne patosu, zapachu szemranych interesów, ale też pełne obrazków, znanych chociażby z House of Cards. Spodoba się Wam, choć ciężko uwierzyć, jak w zasadzie dwa wymieniane razem jednym tchem miasta mogą się tak od siebie fundamentalnie różnić. Jak zwykle jednak Ameryka zasługuje na najwyższe moje uznanie i oceny, dlatego bez wahania daję 10/10 !
» Post Comment
Email (will not be published)
Name
Title
Comment
 remaining characters
Captcha Image Regenerate code when it's unreadable
» No Comments
There are no comments up to now.
 
< Prev   Next >


TRIPS AND TRICKS

Trips and tricks


Karaiby - ranking


Świat - ranking


Zostań fanem na Facebook'u!

Kliknij aby zostać fanem!

bitcoin

JESTEŚMY SŁAWNI!

Artykuł w Dzienniku Polskim

Artykuł w Dzienniku Polskim


----------------------

PRODUKCJE FILMOWE


Filipiny 2009

Australia 2006

© 2019 Globtroteria.pl
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.